ارسال شده توسط فاطمه سلیمان پور
217
ارسال : 1400/9/6 - 09:31:11
ویرایش : ویرایش نشده

برای موفقیت و دور شدن از استرس امتحانات لازم است برخی از اصول‌هایی که به ما در موفقیت کمک می‌کنند را رعایت کنیم. در اینجا قصد داریم به چند مورد از این موارد اشاره کنیم.

ادامه مطلب

برنامه ریزی:

یکی از مهم ترین اصل‌هایی که برای موفقیت در امتحانات نیاز است برنامه ریزی می‌باشد. برنامه ریزی برای خواندن دروس کمک می‌کند هم بتوانید زمان را مدیریت کنید و باعث از بین بردن استرس نیز می‌شود. و در نهایت هم به شما کمک زیادی برای موفقیت در امتحان می‌کند. 

استراحت:

مطالعه بی وقفه و بدون استراحت نه تنها کمکی به شما در بهبود نتیجه امتحانتان نمی‌کند، بلکه باعث می‌شود ذهنتان خسته شود و تمرکزی برای یادگیری نداشته باشید. سعی کنید بعد از سی دقیقه مطالعه کمی استراحت کنید و بعد دوباره شروع به مطالعه کنید. 

یادداشت برداری:

یکی از موثرترین روش‌ها که کمک زیادی در یادگیری و به ذهن سپردن مطالب می‌کند یادداشت برداری است. سعی کنید تمام مباحثی را که مطالعه می‌کنید حتما در حد چند سطر آن را خلاصه کرده و بنویسید و بعد از اتمام زمان مطالعه‌تان یک بار یادداشت‌های خود را مرور کنید. 

مطالعه در یک محیط آرام:

یکی از دلایلی که باعث به هم خوردن تمرکز می‌شود مطالعه در یک محیط شلوغ می‌باشد. سعی کنید محلی را برای مطالعه انتخاب کنید که عاملی برای به هم خوردن تمرکزتان در آنجا وجود نداشته باشد. 

مطالعه آرام و دقیق:

عجله برای زودتر به اتمام رساندن مطالب، هیچ کمکی به شما در یادگیری و موفقیت در امتحانتان نخواهد کرد. مطالب را دقیق مطالعه کنید و سعی کنید آن را حفظ نکنید بلکه یاد بگیرید.

خواب کافی:

یکی از بدترین عادت‌هایی که در طولانی مدت باعث آسیب رساندن به بدن می‌شود خواب نامنظم و کم می‌باشد. اکثر دانش‌آموزان و دانشجویان بر این باورند که حتما باید شب قبل امتحان تا صبح درس بخوانند تا بتواند نمره خوبی در امتحانات بگیرند. مغز انسان پس از دریافت اطلاعات نیاز به استراحت و خواب کافی دارد. پس به هیچ عنوان شب قبل امتحان تا دیر وقت بیدار نمانید.

سعی کنید در طول ترم دروس خود را بخوانید و همه آنها را به شب قبل امتحان موکول نکنید .