ارسال شده توسط جعغر مرادیان
551
ارسال : 1400/9/7 - 00:00:51
ویرایش : ویرایش نشده

جایگاه سرور ابری در توسعه تکنولوژی و حوزه آی تی جایگاه سرور ابری در عصر دیجیتالی که ما زندگی می‌کنیم و دنیای تکنولوژی اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد، به صورتی که تمام ابزار مورد استفاده ما، مانند ...

ادامه مطلب

جایگاه سرور ابری در عصر دیجیتالی که ما زندگی می‌کنیم و دنیای تکنولوژی اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد، به صورتی که تمام ابزار مورد استفاده ما، مانند موبایل و کامپیوتر، جزوی از تکنولوژی هستند. حالا شما دنیایی بدون این ابزار را تصور کنید، قطعاً این تصویر از دنیایی بدون تکنولوژی بسیار دردناک و تاریک خواهد بود. برای اینکه تکنولوژی در بهترین نسخه از خود باشد و انسان‌ها بتوانند از آن به راحتی استفاده کنند، برخی نیاز‌ها وجود دارد.خرید سرور ابری یکی از ابزار های بسیار مفید و مطمئن برای نگهداری، ارسال و انتقال داده ها، بسته به شرایط مربوطه می باشد که امروزه با استفاده از تکنولوژی ابری، بسیار رونق گرفته است.در این مقاله به جایگاه سرور ابری در تکنولوژی امروزی و حوزه‌های آی تی می‌پردازیم. ابتدا ببینیم اصلاً سرور ابری چه کاربرد و معنایی دارد.

سرور ابری چیست؟

سرور ابری (Cloud Server) به مجموعه‌ای از سخت‌افزار‌ها و دستگاه‌ها می‌گویند که توسط یک شبکه به یکدیگر متصل می‌شوند و نوعی سرور دیجیتالی را برای ذخیره‌سازی اطلاعات تشکیل می‌دهند. در واقع سرور ابری یک فضای ذخیره‌سازی دیجیتالی است که به شبکه جهانی اتصال دارند. وبسایت‌های پر کاربر و شرکت‌های بزرگ سرور ابری را می‌خرند یا اجاره می‌کنند تا تمام اطلاعات آن‌ها در این سرور ذخیره شوند. زیرا کلود سرور امنیت بسیار بالایی دارد و کسب و کار می‌تواند نهایت اطمینان را از امن بودن محل ذخیره‌سازی اطلاعات خود داشته باشد.

البته سرور ابری به طور کلی تفاوت زیادی با هاست وبسایت‌ها دارد. به طوری که وبسایت‌های پرکاربر و شرکت‌های بزرگ از هاست برای وبسایت خود استفاده نمی‌کنند. زیرا هاست های معمولی از نظر پردازش و کیفیت، قابل قیاس با Cloud Server نمی باشند. اما سرور ابری برای نگه داری داده‌های دیجیتالی بسیار امن است. شرکت‌های بزرگ مانند سایت های فروشگاهی و... ، سخت‌افزار‌های مورد نیاز سرور ابری را خریداری می‌کنند و آن‌ها را در مکان‌هایی به صورت محرمانه نگه می‌دارند.

ویژگی‌های خرید سرور ابری


برای اینکه بیشتر و بهتر سرور ابری را درک کنید، بهتر است ویژگی‌های آن را بخوانید. استفاده از سرور‌های ابری نسبت به هاست برای وبسایت‌ها مزایا و معایب مختلفی دارد که باعث شده هر وبسایت بنا به صلاح خود از یکی بهره‌مند شود. اگر شما هم به دنبال یک فضای دیجیتالی برای ذخیره‌سازی داد‌های وبسایت خود هستید، پیشنهاد می‌شود این مطلب را به خوبی مطالعه کنید تا بهترین انتخاب را برای وبسایت خود داشته باشید:

ظرفیت بسیار بالا

از آن جایی که سرور ابری یک فضای کاملاً دیجیتالی است و توسط مجموعه‌ای از سخت‌افزار‌ها مدیریت می‌شود، ظرفیت بسیار بالایی در ذخیره‌سازی اطلاعات دارد. به طوری که تعداد زیادی وبسایت می‌توانند به صورت مشترک این سرور را استفاده کنند برای همه آن‌ها کافی باشد. عموماً کسب و کار‌هایی که مشتریان و کاربران زیادی در وبسایت خود دارند، اقدام به خرید کلود سرور به صورت اختصاصی می‌کنند. زیرا با این کار سخت‌افزار‌های سرور تنها با وبسایت آن خدمات می‌رساند و داغ نمی‌شود.

امکان مدیریت با موبایل

افرادی که می‌توانند از سرور ابری کسب و کاری استفاده کنند، توانایی مدیریت آن را با گوشی موبایل دارند. یعنی مدیریت اطلاعات به نهایت سادگی خود می‌رسد و افراد هیچ محدودیت جغرافیایی و زمانی در آن ندارند. این کار با اینترنت انجام می‌گیرد و کافی است فرد نرم‌افزاری را برای مدیریت و نظارت بر سرور نصب کند. با این نرم‌افزار می‌توان در هر زمانی اطلاعات را به روز‌رسانی کرد.

امنیت بالا

از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باعث شده کسب و کار‌های بزرگ از سرور‌های ابری برای ذخیره‌سازی اطلاعات خود استفاده کنند، امنیت بالای این سرور‌ها است. سخت‌افزار‌های مورد استفاده در ساختار سرور‌های ابری بسیار قدرتمند هستند و تقریباً امکان هک یا درز اطلاعات را به 0 می‌رسانند. تنها اتفاقی می‌تواند باعث پریدن اطلاعات ذخیره شده در کلود سرور شود، خرابی، سوختن یا هر اتفاق دیگری است که برای سخت‌افزار‌های آن بیفتد. در غیر این صورت، امنیت اطلاعات در سرور‌های ابری کاملاً تضمین شده است و دلیل اصلی استفاده کردن شرکت‌های بزرگ از سرور ابری می‌باشد.

کلود سرور در تکنولوژی امروزی

سرور‌های ابری به دلیل ویژگی‌ها و مزایایی که دارند، امروزه در بسیاری کسب و کار‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند. به طوری که کسب و کار‌ها تمام اطلاعات و داده‌های خود را در این فضا ذخیره‌سازی می‌کنند و دستگاه‌های آن را در مکانی امن و محرمانه نگه می‌دارند. این دستگاه‌ها به دلیل سرعت کارکرد خود بسیار سریع داغ می‌شوند؛ به همین دلیل عموماً آن‌ها را در مکان‌هایی سرد و مجهز به سیستم خنک‌کننده قرار می‌دهند. خرابی این دستگاه‌ها به معنای از بین رفتن تمام اطلاعات داخل آن است. 

 کلود سرور در تکنولوژی امروزی


امروزه سرور‌های ابری نیز همانند دیگر تکنولوژی‌های جهان پیشرفت کرده‌اند. به طوری که تمام کسب و کار‌ها می‌توانند این فضای ذخیره‌سازی را به 3 شیوه کلی استفاده کنند. هر کدام از این شیوه‌ها نیازمند شرایط و صرف هزینه‌هایی مختلف است. در نتیجه کسب و کار‌ها باید با توجه به نیاز‌ها و شرایط خود یکی را انتخاب کنند. سه روش استفاده از سرور ابری به شرح زیر است:

سرور اختصاصی

سرور های اختصاصی بر اساس منابعی که بصورت کامل در اختیار شما قرار داده می شود، کار می کنند و از قدرت و کیفیت بسیار بالایی بر روی بستر ابری بهره مندی می باشند.

مجازی

سرور های مجازی ابری از نظر قیمت به نسبت سرور های اختصاصی مناسب تر بوده اما منابع در آن بین چند کاربر به اشتراک گذاشته می شود.

جمع بندی

خرید سرور ابری با کیفیت و قیمت مناسب، می تواند در جهت توسعه و رشد عملکرد نرم افزاری و سخت افزاری سرویس شما نقش بسیار مهمی داشته باشد.Cloud Server ها در انواع مختلفی مانند:سرور اختصاصی، مجازی، ترید، ارائه می شوند که می توان آن ها را از شرکت های هاستینگ معتبر خریداری کرد و از مزایای آنها بهره مند شد.