HSE

دوره بهداشت، ایمنی و محیط زیست

HSE چیست ؟

بهداشت و ایمنی از سال 1885 میلادی باهم مطرح شده اند و هر جا که ایمنی مطرح شده است سخن از بهداشت و محیط نیز به میان آمده است. مباحث ایمنی بعد از انقلاب صنعتی به دلایل افزایش آمار مرگ‌ومیر کارگران مطرح گردید. مسائل محیط‌زیست نیز بعد از انقلاب صنعتی به وجود آمد و به شکل حادی مطرح گردید. همچنین به دلیل شرایط و سنگینی کار در معادن زغال‌سنگ و افزایش بیماری‌های ناشی از کار در میان کارگران، بحث بهداشت نیز مطرح گردید و در گام بعدی ارتباط بین بیماری و وقوع حادثه کشف گردید. به‌عبارت‌دیگر، وقتی کارگری بیمار شود حادثه می‌آفریند یا اینکه دچار حادثه می‌شود .
با افزایش بیماری‌ها نیز حوادث افزایش می‌یابد و این‌ها به‌گونه‌ای به یکدیگر متصل هستند. به جهت اهمیت این موضوع می‌بینیم که در قانون کار آمریکا که در سال 1970 تصویب‌شده است بخشی تحت عنوان ((رایت تونو)) گنجانده‌شده است که بر حق کارکنان و کارگران نسبت به شناخت خطرات و مشکلات محیط کارشان تصریح دارد. این مسئله یکی از حقوق کارکنان است و باید توسط کارفرمایان به آگاهی آنان برسد تا بدانند در چه محیطی کار کنند و در این صورت موضوع تعهد که از الزامات HSE است در او ایجاد می‌شود و می‌تواند به‌عنوان یک همکار و همراه به کارکنان کمک کند. که این قانون به‌عنوان ارگونومی HSE مطرح است. لذا به‌طورکلی می‌توان گفت که واژه ایمنی مترادف با امنیت هست به عبارتی امنیت هر موسسه و محیط کاری و حتی هر کشوری ، درگرو ایمنی و رعایت مسائل و تکنیک‌های کاربردی و عملی مربوط به آن می‌باشد.
لذا اگر بخواهیم محیط امنی در محل کار خود و حتی در کشور خود به وجود بیاوریم و نیروی انسانی در آن احساس امنیت کند و تجهیزات، ساختمان‌ها و امکانات به بهترین شکل مورداستفاده قرار بگیرند، باید محیط ما ایمن باشد .

سرفصل های این دوره

 • بیان خطرات و عوامل زیان آور محیط کار
 • مزایا و الزامات استقرار سیستم های مدیریت HSE
 • تشریح الزامات سیستم مدیریت HSE
 • مراحل استقرار سیستم مدیریت HSE
 • آشنایی با شناسایی خطرات و ارزیابی ریسک
 • ضوابط ، قوانین و مقررات موثر بر HSE در ایران

نحوه برگزاری این دوره

این دوره توسط سامانه آموزش مجازی دانشگاه فنی و حرفه ای شماره یک تبریز برگزار خواهد شد و بعد از اتمام دوره آزمون پایانی گرفته خواهد شد تا میزان یادگیری کاربر در این دوره سنجیده شود و اگر نمره کاربر به حد نصاب قبولی رسیده باشد مدرک کاربر از طریق سایت همراه با شماره پیگیری هوشمند قابل دریافت و چاپ می باشد.
بعد از ثبت نام و پرداخت اطلاعیه ها و اخبار این دوره از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.

چرا بهکاد

بهکاد با فعالیت مداوم در حوضه آموزش و کمک آموزشی سعی نموده است که با بهترین کیفیت ، ساده ترین راه و کم هزینه ترین روش این دوره را برگزار نماید تا سطح آگاهی کاربران و دانشجویان دوره کارآموزی در مباحث بهداشت و ایمنی بالا رود.

سوالات متداول در این دوره

 • نحوه ثبت نام به چه شکل می باشد؟

  ثبت نام از طریق فرم درج شده در پایین این صفحه امکان پذیر است
  در مرحله اول باید اطلاعات خود را تکمیل کنید سپس تایید و پرداخت را بزنید و هزینه شرکت در دوره را پرداخت نمایید سپس تایید نهایی به شما نشان داده می شود و برای شما اطلاعات ورود به سامانه از طریق ایمیل ارسال خواهد شد.

 • بعد از ثبت نام و پرداخت هزینه دوره شما باید کلاس های این دوره را شرکت کنید و جزوات آن را مطالعه کنید
  سپس در آزمون پایانی این دوره شرکت کنید و نمره قبولی را کسب کنید
  بعد از کسب نمره قبولی شما قادر به دریافت مدرک خود به صورت انلاین می باشید.

 • بله این مدرک دارای شماره پیگیری هوشمند می باشد و با اسکن QRcode مندرج بر روی آن می توانید اصالت مدرک را مشاهده کنید.

 • خیر این دوره دارای هیج محدودیتی برای ثبت نام نمی باشد

ثبت نام در دوره

برای تکمیل ثبت نام اطلاعات خود را وارد کنید و پرداخت را بزنید

توجه : این بخش ثبت نام فقط برای دانشحویان دانشگاه فنی و حرفه ای شماره یک تبریز و سایر کاربران عمومی می باشد دانشحویان سایر دانشگاه ها بعد از تایید دانشگاه خود لطفا ثبت نام کنند.